התחדשות עירונית בעיר לוד מתחם נימרוב

במתחם נימרוב יש לעמידר דירות רבות מסיבה זו נבחר המתחם לשמש כמודל להתחדשות עירונית דווקא במקטע הכולל דיור ציבורי.

לאחר עבודת רקע רבה גלעד, בשיתוף עם משרד קרבלניק קיסר, תחת השם "עירוניות – התחדשות עירונית מקיימת" הגישו הצעה לפרויקט נימרוב – פרויקט בינוי פינוי בינוי הכולל הגדלת היצע הדיור הציבורי ודיור בר השגה תוך שמירה על איכות חיים ובשאיפה לשפר את תדמית העיר לוד.

מבט מהרחוב הפנימי
אזור המשחקים ברחוב הפנימי בפרויקט
מבט לכיוון המגדלים במתחם
מבט לכיוון המגדלים במתחם
מבט למיתחם ממעוף הציפור

תוכניות בינוי פינוי

כחלק מהמאמץ הלאומי להורדת מחירי הדיור משתלב המשרד בתכניות התחדשות עירונית

בהמשך לחזון של קיימות מתאים שבנייה חדשה תבוצע במתחמים הדורשים התחדשות תוך חיזוק מרכז העיר הקיים,חידוש מערכות התשתית הקיימות במקום יציאה לשולי העיר ובנייה של שכונה חדשה. המשרד מעורב בשלבי בדיקת התכנות לפרויקט התחדשות עירונית בו מתוכנן תוספת של כ 800 יחידות דיור ובנוסף מתחמי מסחר ותעסוקה. מתוך רצון למשוך למתחם אוכלוסיה חזקה יותר הוגדר כי המתחם אומנם יבנה בתוך רשת התשתיות הקיימת אך תוך התחיבות של העירייה והעומד בראשה לשדרג את רמת השירותים בעיקר בתחום החינוך, המהווה שיקול מהותי במשיכת זוגות צעירים.

בתכנון 6 מגדלים בעיצוב ייחודי, של טוויסט לאורכו המקנה לו תחושת ריקוד. והופך רותו לנקוד ציון במרחב.

פארק פארנבורו – אנגליה

במסגרת שיקום שדה התעופה ההיסטורי בפארנבורו וסביבתו, הפכו מבני המעבדות בהן פותחו מנועי הסילון בתקופת מלחמת העולם, לשכונת מגורים. נוספו מבנים חדשים שעיצובם הצדיע לתכנון מבני המעבדות והוקמה שכונה חדשה, העונה לדרישות בנייה ירוקה מחמירות. גלעד, כראש צוות התכנון במשרד RPA היה אחראי לתכנון מעל 500 יח"ד ולשילובן בסביבה תוך שמירה על מגבלות מחמירות מצד הרשות המקומית ודרישות הקיימות מחד, צורכי השימור והשיקום של שדה התעופה ומגבלות בנייה ותכנון שנבעו מעצם הקרבה שלדה התעופה שנשמר פעיל גם כעת

כרם התימנים

במסגרת עבודתו במשרד גרשון ציפור אדריכל ובונה ערים, השתתף גלעד בתכנון רעיוני לשיקום מתחם הכרם בתל אביב. הפרויקט הוצג בתערוכת הבית בתל אביב.

שמירה על אופיו המיוחד של הרובע, מהיותר ותיקים בתל אביב היתה רק אחת מהמטרות ששמנו לפנינו בעת תכנון השיקום במקום. שילוב במרקם האורבני הרחב יותר, ומתן אפשרות לפיתוח חיי קהילה, תוך שמירה על פרטיות, ואיכות חיים מודרנית נוספו על המגבלות שהתכנון במקום הציב.

הפתרון נמצא בצורת מארג של יחידות דיור הנמתחות לגובה, שומרות על קשר עם הקרקע, ומטיבות לנצל את משבצות הקרקע הקטנות העומדות לרשותן. מערך שבילים פנימי להולכי רגל, ויצירת חללי רחוב תורמים הן לרווחת התושבים בבתיהם והן להתפתחות חיי הקהילה.

גני הנשיא הראשון

במסגרת עבודה במשרד רם כרמי היה גלעד האדריכל האחראי על קידום פרויקט מגורים זה. הפרויקט מקיף טיפוסי דירות ואופיי מגורים מגוונים בשכונת מגורים ייחודית. השכונה נמצאת בצפון מזרח רחובות וגובלת בבית חיים ויצמן. בתכנון מגוון יחידות דיור, דו-משפחתיות קוטגים טוריים ומגדלי דירות, הפרויקט משלב גם מרכז מסחרי מחד ושטחים ירוקים לרווחת התושבים מאידך.

הבנת יחסי הגומלין בין הגושים השונים דרשה ניתוח חתכים רבים, זה התאפשר על ידי בנית המערך המרחבי בצורה ממוחשבת. גם הצגת המבטים השונים מתבססת על תוכניות המחשב התלת מימדיות. בנית מערך התוכניות ושמירה על עדכון הדדי בן הרמות השונות הצריכו מתן תשומת לב מיוחדת לאופן חלוקת התוכניות ולמבנה הפנימי של כל תוכנית. התכנון שנעשה ברמת תב"ע נמסר לבסוף לתכנון מפורט למשרד אחר וזכה לפרשנות שונה במסגרת התב"ע שאושרה.

#mce_temp_url#