בן גוריון 2000

במסגרת משרד רם כרמי לקח גלעד חלק בצוות המתכנן של נתב"ג 2000. בעבודה מול SOM מניו יורק, טיפל גלעד במספר אזורי מפתח של מבנה צד היבשה בטרמינל. וסיע על שמירת התכנון בהתאם לדרישות החוק והתקנות.

שד' בן ציון (דירת גג)

תוספת חדר ועיצוב דירת גג.
מזמין פרטי

בתכנון הוספת חדר והפיכת דירת שני חדרים ישנה, לדירה המתאימה לדרישות המשפחה והחיים המודרניים בת"א. עם בן המתחיל את לימודיו לתואר ראשון ובת בצבא היה נושא הפרטיות לדרישה ראשונה בפרוגרמה שגיבשנו יחד. ניצול המרחב הקיים וארגון השטחים לניצול מקסימלי היו סעיפים בעלי חשיבות לא פחותה.

הדבר בא לידי ביטוי בניצול כל פינה כמו הפיכתה ארון אוויר לדלפק אוכל. גובה הדירה אפשר יצירת מדרגה בכניסה ו"הנמכת" חלל המגורים. הפרש גובה זה יוצר הפרדה פונקצונלית בין חלל המגורים לפינת האוכל תוך השארת המרחב פתוח ויזואלית. באופן דומה תפקדה גם המדרגה בין חדר המגורים וה"פרוזדור" המוליך לחדרי השינה. תיחומה בחצאי צינורות, שבכיוון חדר המגורים משמשים כנישות לאביזרי קישוט, מנע מצב בו מבוזבז שטח יקר על פרוזדורים, והוסיף ויזואלית את שטח המעבר לחלל המגורים.

דגש מיוחד הושם על החלונות, אשר בלי לשנות את חזית הבניין הוסבו לחלונות אלומיניום דקורטיבים המשלבים תריס בתוך הזכוכית הבידודית.

כרם התימנים

במסגרת עבודתו במשרד גרשון ציפור אדריכל ובונה ערים, השתתף גלעד בתכנון רעיוני לשיקום מתחם הכרם בתל אביב. הפרויקט הוצג בתערוכת הבית בתל אביב.

שמירה על אופיו המיוחד של הרובע, מהיותר ותיקים בתל אביב היתה רק אחת מהמטרות ששמנו לפנינו בעת תכנון השיקום במקום. שילוב במרקם האורבני הרחב יותר, ומתן אפשרות לפיתוח חיי קהילה, תוך שמירה על פרטיות, ואיכות חיים מודרנית נוספו על המגבלות שהתכנון במקום הציב.

הפתרון נמצא בצורת מארג של יחידות דיור הנמתחות לגובה, שומרות על קשר עם הקרקע, ומטיבות לנצל את משבצות הקרקע הקטנות העומדות לרשותן. מערך שבילים פנימי להולכי רגל, ויצירת חללי רחוב תורמים הן לרווחת התושבים בבתיהם והן להתפתחות חיי הקהילה.

סטנסטד

חוזי תכנון ביצוע נעשו נפוצים באירופה. המזמין מגדיר בצורה מפורטת ביותר את דרישותיו הפרוגרמתיות. מפרט מרמת חללים, ויחסים ביניהם ועד רמת הביצוע של אביזרי הפרזול או איכויות ודרישות התחזוקה של חומרי הגמר השונים. ההזמנה לתכנון מבנה טיפול במטוסים בסטנסטד באה מהקבלן שהוזמן להשתתף במכרז זה.

דרישות פרוגרמתיות ברורות אלו, מפרטי ביצוע מדויקים, וחוזה המאפשר מעט מאוד מרווחי תמרון בתכונות המבנה המוקם, חייבו לנצל עד למקסימום את תחומי ההתמחות הביצועית של הקבלן הניגש למכרז, כדי שיכולתו הביצועית של הקבלן תעניק לו יתרון.

אין המשמעות בהכרח תכנון פשטני, במקרה זה ההפך היה הנכון. תכנון מתוחכם, שניצל עד למירב את יתרונות המבצע בהקמת מבני פלדה אפשר לו להגיש הצעה, ולהתחייב על סיום הבנייה בזמן קצר משמעותית מהמבוקש.

בעבודה במסגרת משרד פסקל + ווטסון אדריכלים לונדון היה גלעד אדריכל אחראי על תכנון הפרוייקט.
מזמין:דשות שדות התעופה הבריטית

היתרו – לונדון


הרחבת שטח אולם הנוסעים המגיעים למסוף 4 בשדה התעופה הבין לאומי היתרו ליד לונדון, דרשה מתן פתרון המשלב את החדש בקיים ליחידה אחת. ניצול אלמנטים קימים, פרוקם, מיונם ואחסונם לשימוש חוזר, חייבו שימת לב ותכנון קפדני לשלבי הפרוק וההריסה.

רשות שדות התעופה הבריטית מרבה לעבוד עם משרד "פסקל+ווטסון" במסגרתו הייתי אחראי על תכנון ההרחבה במסוף 4. שיחזור הפרטים הקימים שאפשר את השמירה על אחידות מראה ברחבי המסוף, היה אחד הנושאים היותר קלים עקב קשרים אלו שהקלו מאוד על תהליך העבודה.

תכנון מפורט של שלבי העבודה אפשר את ביצוע מרבית עבודות הבניה והמיקום מחדש של המשרדים, תוך המשך הפעילות השוטפת במסוף הקיים. כיום פתוח המסוף המורחב ומשרת את קהל הנוסעים המגיעים לשביעות רצון קהל הנוסעים ומנהלת השדה.

בי"ח אל האשה


משרד ריצארד רייד, לונדון צוות תכנון כחלק מצוות בין לאומי

המזמין: המשמר המלכותי ערב הסעודית

מלחמת המפרץ היוותה גורם מדרבן לשלטונות בערב הסעודית להקים בית חולים לאנשי המשמר המלכותי, והצוות הרב לאומי שהוקם למטרה זו נדרש לתת מענה בתוך פרק זמן קצוב.

מרכזי התכנון השונים (מערכות רפואיות, ומערכות בניין) היו מפוזרים באתרים שונים בארה"ב ובאירופה. לוח הזמנים חייב עדכון מתמיד של נתונים בין הגופים השונים. הצבת קווי תיחום ומרחבי תכנון הגדירו במדויק את תחומי האחריות, מרחב התמרון, ואפשריות השינוי בכל שלב לכל גוף. כושר החלטה והבחנה בין טפל לעיקר, עזר למקד את הטיפול בשאלות שפתרונן השפיע על יועצים נוספים.

במסגרת זו האחריות שקיבלתי על פיתוח ופרוט חזיתות המבנה, חייבה שליטה גם בנעשה בדופן הפנימית. מיקום המערכות הרפואיות, והשתלבותן בפרטי הבניין, היה חשוב לשם טיפול ותחזוקה בעתיד. מסיבות פוליטיות, טרם התאפשר לי לבקר באתר, שכיום אמור להיות בנוי, ואני מקווה שלא רחוק היום.

רשת מקדונלד'ס


פרויקט עבור משרדי מקדונלדס באירופה, לונדון.

עם התפתחות רשת המסעדות, וכניסתן של מסעדות DRIVE IN למערך של מקדונלד'ס באנגליה ובאירופה, גילו המתכננים במקדונלד'ס שהמכונית האירופאית קצרה בממוצע מהאמריקאית. מכך נבע צורך לתאם מחדש את המרווח בין חלון ההזמנה לחלון ההגשה. למבצע זה, שהקיף מספר רב של טיפוסי מסעדות לכל הרשת באירופה, הוזמן גלעד לסייע כאדריכל.

הזזה זו, קטנה לכאורה, של מקום חלון ההגשה חייבה בדיקה חוזרת של כל ארגון המטבח ומערך ההגשה. בגוף כרשת מקדונלד'ס המיישם דרישות יעילות גבוהות, נדרש לוודא כל פרט וכל שינוי ולהבטיח שלא ייווצרו "פקקים" לאורך מסלולי התנועה של עובדי המטבח ושל המגישים.

פיתוח המפרטים חייב הבנה מעמיקה של הדרישות, התקנים והסטנדרטים בהם יש לעמוד. מובן שנדרשו פרטים שיבטיחו אחידות מראה והתאמה לקו העיצובי של הרשת. באותה מידה ניתנה חשיבות גם לשימוש בחומרים, אלמנטים ופרטים "מקומיים".

תובל הרחבה קהילתית

עבודה בשיתוף עם מתכננת סביבתית – עליזה רפופורט- יעד.

קיבוץ תובל שבגליל העליון, הסמוך למג'ד אל-כרום, ממוקם באחד הרכסים הצופים ונצפים מנקודות רבות בגליל. הרחבת הישוב, על הרכס בסמוך לבתי הקיבוץ הציבה דרישות יחודיות לתכנון הסביבה במקום. המטרה הברורה עליה הסכימו הכל הייתה לשמור ולשמר ככול הניתן את אופי החורש הים תיכוני במקום.

צוות התכנון שהורכב לצורך הפרויקט כלל מספר משרדי אדריכלים ומהנדסים יועצים. לרוכשים הוצע מגוון של ששה טיפוסי בתים טיפוסיים. משרדנו שהיה אחראי לתכנון הסביבתי, אישור את העמדת הבתים ותנוחתם ולמעשה הווה צומת תכנונית אליה התנקזו התוכניות השונות.

הרצון התכנוני, והצרכים התקציביים חייבו בחינת חלופות ועמידתן בדרישות החוק, התקנות והתקנים עד למציאת הפתרון האופטימלי שענה הן על הצורך לביצוע הפרויקט בלו"ז קצר ובעלויות סבירות, והן על רצון תושבי תובל והמתכננים לשמור על הנוף ויחוד המקום. ליווי צמוד בעת הביצוע בשטח, ומתן פתרונות מעשיים לבעיות שהתעוררו סייעו להצלחת פרויקט זה.

גני הנשיא הראשון

במסגרת עבודה במשרד רם כרמי היה גלעד האדריכל האחראי על קידום פרויקט מגורים זה. הפרויקט מקיף טיפוסי דירות ואופיי מגורים מגוונים בשכונת מגורים ייחודית. השכונה נמצאת בצפון מזרח רחובות וגובלת בבית חיים ויצמן. בתכנון מגוון יחידות דיור, דו-משפחתיות קוטגים טוריים ומגדלי דירות, הפרויקט משלב גם מרכז מסחרי מחד ושטחים ירוקים לרווחת התושבים מאידך.

הבנת יחסי הגומלין בין הגושים השונים דרשה ניתוח חתכים רבים, זה התאפשר על ידי בנית המערך המרחבי בצורה ממוחשבת. גם הצגת המבטים השונים מתבססת על תוכניות המחשב התלת מימדיות. בנית מערך התוכניות ושמירה על עדכון הדדי בן הרמות השונות הצריכו מתן תשומת לב מיוחדת לאופן חלוקת התוכניות ולמבנה הפנימי של כל תוכנית. התכנון שנעשה ברמת תב"ע נמסר לבסוף לתכנון מפורט למשרד אחר וזכה לפרשנות שונה במסגרת התב"ע שאושרה.

#mce_temp_url#